Zabudni na chvíľku na romantiku. Tancovať môžeš aj v týchto vzťahoch

Kvalitné vzťahy sú spoľahlivou oporou duševnej pohody. Sú pevným bodom na zemi, keď sa všetko ostatné točí. Tvoria priestor, z ktorého sa dá bezpečne odraziť aj pristáť, bez ohľadu na okolnosti. Dávajú nám silu pasovať sa s neľahkými životnými situáciami a vďaka nim si môžeme užiť tie pekné či všedné každodenné momenty.

Existuje celé spektrum vzťahov, ktoré sú dôležité pre náš život, a väčšina z nich nie je o randení. Prvý podstatný vzťah v živote je vzťah s rodičmi alebo s niekým, kto sa o teba stará, keď sa narodíš. Možno si spozoroval*a, že nielen výzorom, ale aj povahou si v niečom po rodičoch – pravda je, že majú veľký vplyv na to, akým človekom sa staneme a aký vzťah budeme mať k sebe či k ostatným. Na druhej strane sa cieľavedomou prácou môžeme stať kýmkoľvek chceme, bez ohľadu na to, kto nás vychoval.


V dospievaní sa od rodičov pomaly osamostatňujeme, aj preto cítime najsilnejšiu potrebu vytvoriť si vzťahy s kamošmi. Chceme patriť niekam a k niekomu, kto nám náš názor hneď neofrfle, kto počúva to isté a nebojí sa vyjašiť outfitom zo sekáča. Veď aj vďaka priateľom si rozvíjame vzťah k sebe samým a tvoríme si tak vlastnú identitu.

Fun Fact #1
Nie každý vzťah je hlboký
a pevný

Nemáme kapacitu obsiahnuť ani udržať desiatky vzťahov tak, ako sa nie so všetkými chceme deliť o svoje prežívanie, radosti či trápenia. Existujú funkčné vzťahy, ktoré si vytvárame s konkrétnym cieľom, napríklad projektová skupina v triede, doučovanie od spolužiaka alebo buddy na dochádzanie autobusom. Ak vieme, načo nám slúžia a nemáme voči nim zbytočne veľké očakávania, sú to tiež pozitívne vzťahy.

Osamelosť môžeme cítiť, aj keď nie sme sami

V istom období je úplne normálne vzťahy s kamošmi nenadviazať. Možno ani nechceš nikam patriť, s nikým hangoutovať, ani sa deliť o svoje názory. Každý si prechádzame životom svojím spôsobom a je to oukej.


Veď občas – a to nielen v puberte – je náročné vedieť, s kým sa skamošiť. Nie vždy stihneš overiť a vycítiť, komu je dobré sa otvoriť. Aj vďaka sociálnym sieťam sa vzťahy vyvíjajú čoraz rýchlejšie, ľudia sa menia a môže byť náročné oprieť sa o svoju často premenlivú bublinu.


Aj vo vzťahu sa môžeme cítiť sólo, keď prídu momenty, keď si s kamošstvom, rodičmi alebo priateľom*priateľkou nerozumieme. Každý predsa vychádzame z iných skúseností, na svet sa pozeráme vlastnými očami a je ľahké sa odcudziť. Oveľa zdravšie v krízových situáciách je nesústrediť sa na rozdiely, ale na to, čo nás s daným človekom spája a za čo sme mu vďační. Za vlastnosti a skutky, ktoré v čase konfliktov často prehliadame.


Máme tip, ako boostnuť svoje prepojenie s okolím posilňovaním vzťahov, na ktorých ti záleží. Tu je päť tanečkov zatancovaných Street Dance Academy, ktoré ti pomôžu pripomenúť si tých najdôležitejších ľudí v tvojom živote.

Valentín-Nevalentín, týchto 5 vzťahov môžeš rozvíjať kedykoľvek

1. Vzťah so sebou

Jeden vzťah, ktorý ťa bude sprevádzať celý život, je vzťah so sebou. Najlepšie sa rozvíja, keď počúvame svoje potreby a rozoznávame situácie, v ktorých nám je a nie je dobre. Vo vzťahu k sebe by sme občas mali byť prísni a uvedomiť si svoje chyby, no zároveň aj láskaví a faily brať ako nástroj rastu.

Časom si uvedomíš svoje hodnoty, na ktorých budeš pevne stáť – či už je to rodina, kariéra, náboženstvo, alebo šport. Ako si vážiš samého seba, môžeš ukázať aj tým, že odvážne vyjadríš, čo máš na srdci či mysli. Dôležitým vzťahom k sebe je aj vymedziť si hranice vo vzťahu k druhým – k priateľom, rodine, mentorovi, či neskôr v pracovnom živote.

2. Vzťah s kamarátom*kamarátkou

Keď nájdeš úprimného kamoša alebo kamošku, ktorý*ktorá ti praje dobre a vždy pri tebe stojí, vyhral*a si. Je to vzácne, a preto je dôležité do vzťahu s obľúbeným človekom investovať. Tráviť spolu čas, rozprávať sa, podporovať sa. Občas budeš musieť uprednostniť potreby toho druhého a snažiť sa vcítiť do ich prežívania, no budeš vedieť, že dobrý kamoš*dobrá kamoška spraví pre teba to isté.

Časom sa vaše cesty možno rozídu a rôzne prostredia vás ovplyvnia iným spôsobom, no je fajn vedieť, že to nie sú názorové odlišnosti, ktoré nevyhnutne predstavujú problém. V kamošskom vzťahu pozor na nespoľahlivosť, sebeckosť aj premlčané problémy, ktoré vedia s kamošstvom poriadne zatočiť.

3. Vzťah s mentorom*mentorkou

Aj s mentorom si môžeš potykať, no jeho rola nie je rola kamoša. Mentora a teba spája tvoj cieľ, ktorý ti pomáha naplniť. Nie ste úplne feláci, pretože v tejto vzťahovej dynamike má učiteľ väčšiu autoritu. Ak si nájdeš alebo už máš obľúbeného učiteľa či trénera, máš šťastie, pretože vďaka nemu vieš osobnostne alebo profesijne vyrásť. Nastaví ťa správnym smerom a podporí v tom, v čom si dobrý*dobrá. V niektorých momentoch supluje rolu rodiča, pretože je tematicky aj prakticky bližšie k tomu, o čo sa zaujímaš. Budovanie vzťahu s mentorom či obľúbeným učiteľom ťa učí pokore, aktívnemu počúvaniu a vzájomnému rešpektu.

4. Vzťah s partiou  

Máš svoju partiu, s ktorou ťa spája hobby, škola alebo spoločný svetonázor? Či už ste traja, alebo dvadsiati, každý sa chce cítiť prijatý. Rozdiely medzi vami sú vítané, spestrujú skupinu, vďaka nim sa navzájom obohacujete a rozširujete si svoje obzory. V partii je dôležitá vzájomná podpora, tímovosť aj rovnosť. Súťaživosť je fajn na ihrisku, no pozor na vzťahy – nejde o to, kto je líder a kto loser. Každý vyniká v niečom inom a prílišná súťaživosť či závisť vie kamošov rozdeliť.

5. Vzťah s hobby

V pekných, ale aj ťažších časoch sa môžeš oprieť o svoje obľúbené hobby či vybehnúť na prechádzku so psom. Na oboje je maximálny spoľah a vždy vieš, čo očakávať. Je to čas, v ktorom si tvoríš svoje ja, kde si cibríš skill aj čistíš hlavu. Tvoje obľúbené hobby alebo šport ti vie pomôcť nastaviť ciele, vďaka ktorým sa naučíš prekonávať výzvy a tak ľahšie zvládať tie životné. A možno máš spoločné hobby so svojou partiou či s rodinou, čo ešte viac prehĺbi váš vzťah.

Fun Fact #2
Vyrovnať sa so samotou mobilom

So samotou sa každý vyrovnávame po svojom, no na sociálnych sieťach, ktoré sú častou copingovou stratégiou, naplnenie nastane len na veľmi krátky čas. S očakávaním znásobeného pocitu, ktorý nepríde, úľavu neprinášajú a pocit osamelosti len znásobujú. Reálne vzťahy a ich prínos môžu doplniť, no nie nahradiť.

 9 nápadov na rozvíjanie jednotlivých vzťahov

  1. Daj si minútu vďačnosti s týmto videom a spomeň si na niekoho, kto ťa dnes potešil.
  2. Začnite si s kamoškou/-om písať obrátený bucketlist ako Karin a zdieľajte medzi sebou pekné udalosti.
  3. Naplánuj spoločný výlet na obľúbený výhlad. Čaj do termosky, jablko na cestu a ideš. Nezabudni na džejbíelko.
  4. Čo tak nejaký spoločný workshop tanca, varenia, alebo „ako niekoho zbaliť pohľadom“.
  5. Dajte si taliansky večer: špageti, italo disco z repráku a buona sera.
  6. Trochu oldschool, ale prečo nie, spravte si vlastný plagát alebo časopis z koláže iných časopisov. Hentomu vystrihni oči, dokresli surf, urob dážď.
  7. Ak vieš 4 základné vogue moves, nauč ich aj kamošku a rozbaľte to na TikToku.
  8. Starý dobrý filmový večer a binge pred telkou. Ideálne niečo smiešne.
  9. Poteš niekoho, na kom ti záleží, a pošli pohľadnicu vďačnosti.