Táto custom pohľadnica spríjemní deň tebe aj tvojmu okoliu. Pošli ju niekomu, na kom ti záleží

Aj dnes môžeš precítiť vďačnosť a potešiť niekoho, kto je pre teba dôležitý, tým, že sa chvíľku pohráš s farbami a tvarmi.

  • Vyber si farbu.
  • Pridaj symboly vďačnosti. Koľko len chceš.
  • Ulož si svoj výtvor. Pošli pohľadnicu niekomu, ku komu dnes cítiš vďačnosť 
a zaslúži si to vedieť.

Ak ešte nevieš, prečo je dôležité urobiť si z vďačnosti pravidelný návyk, prečítaj si text pod pohľadnicou a potom sa vráť sem.

Vyskladaj si svoju pohľadnicu vďačnosti
Ilustrácie: Eva Cremers

Hlbšia empatia, šťastnejšia komunita a 3 ďalšie výhody šírenia vďačnosti

Praktizovať vďačnosť pravidelne je fakt pekný zvyk. Stačí pár pekných slov, drobné gesto či objatie denne a benefity sú nekonečné. Uvidíš, že sa po čase budeš cítiť láskavejšie, veselšie a viac prepojene s blízkymi. Dokonca sa ti bude chcieť pravidelnejšie cvičiť a rýchlejšie sa zotavíš z choroby, ktorá u teba ani nebude mať šancu.

Vďačnosť ťa uchráni aj od silných záchvatov závisti, pretože si ľahšie uvedomíš pekné súčasti života. Hormónmi šťastia a odmeny vďačnosť pozitívne mení chémiu tvojho tela a učí ťa vidieť pohár radšej poloplný než poloprázdny. Zoznam výhod sa nekončí, čítaj ďalej a presvedč sa, prečo sa ti oplatí šíriť vďačnosť do okolia.

Spomeň si, kedy ti naposledy niekto naznačil, že si ťa váži. Doniesol ti obľúbené čipsy, obsadil miesto v plnej jedálni alebo sa ťa verejne zastal. Keď pre teba niekto urobí niečo pekné, zrazu si viac naklonený*á urobiť tak aj ty. Opätovaním láskavých činov zabezpečíme, aby srdečnosť prúdila ďalej a nevyprchala ako kola v otvorenej fľaši.

Časté vyjadrovanie vďačnosti posilňuje puto s blízkymi a zlepšuje atmosféru – či už doma v kuchyni, na ihrisku, alebo v susedstve. Nečakaj na sviatky a narodeniny, vďačnosť sú aj malé gestá počas celého roka. Naplánuj spoločný výlet, pošli vtipné memečko alebo túto pohľadnicu. Možností máš nekonečno.

Boostnuť svoje pohodlie z gauča môžeš aj milou správou. Obaja – príjemca aj odosielateľ vďačných správ – sa ihneď cítia šťastnejšie a spokojnejšie. A rastie to priamoúmerne – čím si vďačnejší, tým si vďačnejší, a tým viac v pohode je aj tvoje duševné zdravie. Uvidíš, že zrazu budeš cítiť menej úzkosti a ľahšie zaženieš aj temné myšlienky.

Jasné, vyjadriť vďačnosť nie je vždy jednoduché. Veď aj chceš, ale nevieš, ako presne. Chce to dávku empatie aj pokory a možno sa pri tom aj trošku začervenáš. No uvidíš, že keď s vďačnosťou začneš, časom ti jej vyjadrenie príde oveľa prirodzenejšie. Ak je tu tvoja kamoška vždy pre teba, neváha za tebou cestovať celým mestom, neber to ako samozrejmosť, ale pozri sa na všetko, čo pre teba (rada) robí, z jej strany. Nájdi si čas, keď jej povieš a milým gestom vyjadríš, že si ju vážiš a že si tu pre ňu aj ty. Zrazu je váš vzťah recipročný a stačilo len vcítiť sa do jej kože.

Keď prestaneme brať dobré veci automaticky, ale zavďačíme sa za ne všímavým gestom, robíme svet okolo nás lepším. Zober si taký rodinný nedeľný obed. Vaši niečo fajné navaria, babka donesie koláč, ty z vďaky umyješ riad a jedlo vychváliš. A teraz si predstav, že sa nič z toho nedeje. Nikto nič nenavarí, každý si ide svoje ani za sebou neodprace. Uznaj, že dlho v takejto atmoške nevydržíš. No aj v takejto domácnosti môžeš začať od seba – možno svojím príkladom ovplyvníš ostatných a postupne navôkol roztopíš ľady.

Niekedy stačí pár slov vďačnosti a spríjemníš niekomu náročný deň. Už vieš, akú farbu má dnes tvoja vďačnosť?