TÝCHTO 6 PANČLAJNOV TI POMÔŽE PRECÍTIŤ VĎAČNOSŤ

Posilňuje naše prepojenie so sebou aj ostatnými. Chráni nás pred pocitom osamelosti, závisti či zatrpknutosti. Vnímame ju, keď nám niekto uvarí, odpustí, zastane sa nás, povzbudí nás alebo nám nečakane zlepší náladu. Keď treba, vďačnosť zaprší, ale aj po daždi zasvieti. Kde všade môžeš počas dňa vďačnosť precítiť a aké zdravé návyky si tak osvojiť, sme hľadali so psychologičkou Hanou Šándorovou.

Na vďačnosti je super, že často vychádza z vecí, ktoré pre teba robia ostatní alebo sa proste len tak udejú. Stačí si ich len všimnúť. Áno, často sú to momenty, ktoré môžeme považovať za šťastie alebo osud, ak chceš: veď čo je viac, ako keď miesto matikára príde zastupovať telocvikár a nepíšete písomku, na ktorú si sa neučil/-a? Písomka síce bude zajtra, ale ten skvelý pocit úľavy, ktorý práve cítiš, je vďačnosť.

Vďačný/-á môžeš byť často za malé bežné veci, ktoré ti urobia lepší deň. Aj keď vieš, že tú písomku z matiky budeš musieť napísať, tak ťa nájdená dvacka poteší, lebo si potom za odmenu kúpiš pizzu. Jednoducho, keď vďačnosť precítiš, naučí ťa, ako sa pozerať na veci z druhej strany. A potom už nebudeš mať také obavy z písomiek či hádok s vašimi, lebo budeš mať istotu, že všetky zlé veci zvládneš, a aj keď bude svet temný, čoskoro prídu aj svetlé momenty.

Máš ťažký deň, furt volačo, ale aj tak si už tri hodiny s kamošstvom posielate fotky s tým novým Snapchat filtrom? Takto funguje aj vďačnosť — keď ti je ťažšie, vyfiltruješ pekné veci. A tak sa ľahšie vyrovnávaš s protivnými spolužiakmi aj nervóznymi rodičmi. Vďačnosť môže byť tvoj filter na závisť, stres, zatrpknutosť aj osamelosť. Tak nabudúce, keď sa budeš cítiť skleslo, nevyťahuj hneď telefón, ale prefiltruj si v hlave pekné chvíľky a život bude o niečo farebnejší.

Keď chceš nabrať svaly alebo zlepšiť kondičku, cvičiť raz za čas úplne nestačí. A platí to rovnako aj pri vďačnosti. Potrebuješ motivačnú permanentku a pravidelne precvičovať vďačnosť. Začiatok bude možno náročný, ale stačí pár minút za deň. Zober si večer telefón a zapíš si, čo ti dnes urobilo hoci aj malú radosť a na chvíľu zlepšilo deň. A keď si z vďačnosti vybuduješ zdravý návyk, budú sa ti ľahšie vnímať všetky pekné veci naokolo, keď ťa najbližšie prevalcuje realita.

Možno sa ti už stalo, že ti niekto vo fakt ťažkej situácii povedal: „Mysli pozitívne,“ a ty len, že „lol, toto mi asi zmení život.“ Vďačnosť naozaj nie je o vyhrotenej pozitivite. V nepohodlnej situácii ti ale pomôže vytvoriť priestor vnímať niečo dobré. Stále ťa môže mrzieť, čo sa ti v živote deje, ale dovolíš si precítiť aj príjemnejšiu emóciu. Napríklad, keď vstaneš a vieš, že dnešná nálada bude úplný boj, ledva dojdeš do školy, ale všetci ti chvália outfit, čo si na seba nahádzal/-a za dve minúty pri umývaní zubov.

Nemusíš mať pocit, že sa chvastáš, keď sa sám/-a pochváliš. Aj si to povedz nahlas: „Zvládol som nevybuchnúť a držať svoj hnev na uzde.“ „Zvládla som sa sústrediť na učenie, keď ostatní felili.“ Vďačnosť môžeš cítiť aj za seba a svoje rozhodnutia. Oslavuj aj svoj úspech a poďakuj si vždy, keď niečo nevzdáš.

Hana Šándorová

Psychologička, ktorá sa venuje aj mladým ľuďom a tínedžerom a 12 rokov pracovala na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa ako školská psychologička a vedúca podporného tímu. Na práci s tínedžermi má rada ich odolnosť, kreativitu a schopnosť čeliť výzvam dnešnej doby. Vo svojej praxi v Bratislave pomáha ľuďom žiť život s väčšou ľahkosťou a vďačnosťou.