Objať sa dá dotykom, slovom aj blízkosťou. A my sme 6 našich obľúbených objatí zatancovali

Objatia môžu mať rôznu podobu, no dotyky už od malička vplývajú na naše zdravie, prežívanie a duševnú pohodu. Aj keď trávime hodiny s dotykovými displejmi, dotyky sa mnohým zo života vytrácajú. Poprosili sme preto psychologičku Hanu Šándorovú, aby nám vysvetlila, prečo objímanie potrebujeme ako kyslík. A kým budeš zisťovať, že objatiami sa dajú komunikovať fakt rôzne pocity, bude ti do toho tancovať naše kamošstvo zo Street Dance Academy.

Dospievanie nie je vždy ľahké. Kladú sa na teba vysoké nároky, nie všetkému rozumieš, nie všetci ti rozumejú a vlastne niekedy si ani ty úplne nerozumieš. V celom tom zmätku, keď je občas ťažké nájsť si svoje miesto, sú objatia potvrdením, že niekam patríš. Sú ako zvonenie na veľkú prestávku alebo vykúrená horská chata po vymrznutí na túre.

Objatia ale neslúžia len dočasnej úľave. Dotyky od blízkych pomáhajú správnemu vývoju počas dospievania, pretože pre telo sú rovnako dôležité ako zdravý apetít či dobrý spánok. Nezáleží, či ich prijímaš alebo rozdávaš, dotyky majú schopnosť meniť chémiu tvojho tela. Stačí pár výživných objatí a do tela sa ihneď vyplaví odmenový hormón dopamín spolu so serotonínom, hormónom šťastia. Zrazu sa cítiš lepšie, ako keď si dáš po náročnom dni horúcu vaňu.

Objímací fun fact #1
Dotyk vie byť aj spúšťač traumy. Ak niekoho dobre nepoznáš, vypýtaj si súhlas

Aj dotyk bez romantickej príchuti je intímny, preto rešpektuj, ak sa niekto objatia stráni. Niektorým ľuďom sa dotyk spája s niečím bolestivým a môžu ho vnímať ohrozujúco. V iných môže dotyk na verejnosti vyvolať zmätok, dokonca ponížene, a to aj keď sa navzájom dobre poznáte. Sú aj takí, pre ktorých sú objatia od 99 % ľudí nepríjemné, pretože ich nevedia zmyslovo spracovať.


Aj v prípade dotýkania by sme mali uplatňovať zásadu súhlasu. Najlepšie je, ak sa jednoducho spýtaš: „Môžem ťa objať?” A ak aj dostaneš nie ako odpoveď, je to v pohode. Veď objať sa dá aj prívetivým tónom alebo jednoducho tým, že si sadneš bližšie.

Dotyky tiež znižujú hladinu stresových hormónov, ako sú kortizol a noradrenalín, ktoré nám síce pomáhajú rýchlo reagovať a prežiť, no ak sú v tele dlhodobo, oslabujú imunitný systém. Objatia tak okrem posilňovania imunity dokážu aj znížiť krvný tlak, spomaliť tep alebo ti pomôžu upokojiť sa, keď máš stres alebo na teba doľahne úzkosť.

Objatia pomáhajú ustáť  úzkosť a udržiavať vzťahy

Rýchla doba, online socializácia a pandémia prehĺbili niečo, čomu hovoríme „dotykový hlad“. Posielanie memečiek je sranda, ale priateľstvá, ktoré obmedzíme len na vymieňanie obsahu cez DM's, nikdy nenahradia zážitok zo spoločného hangoutovania. Udržiavať kvalitné vzťahy znamená aj tráviť spolu čas naživo. Cítiť vzájomnú blízkosť a objatia s blízkymi ľuďmi ti dlhodobo pomáha zvládať pocity a ustáť dni, v ktorých prevažujú menej obľúbené emócie.

Objímací fun fact #2

Aj niekoho hlas a spoločné pospevovanie môžu fungovať ako objatie

Milá učiteľka, starý rodič alebo aj Harry Styles? Niektorí ľudia majú pre nás taký príjemný hlas, že aj pár pekných slov na nás pôsobí ako objatie. Podobnú blízkosť vieš precítiť aj na koncerte, ktorý s kamoškou celý odspievate. Alebo na festivale, kde väčšinu ľudí síce nepoznáš, ale spája vás blízkosť a láska k hudbe.

Liečivé účinky objatí na duševnú pohodu nedosiahneš „Free Hugs“ transparentom a objatiami od náhodných okoloidúcich. Iba úprimné objatie so súhlasom oboch strán, ideálne od človeka, ktorého máš rád/rada, ťa naozaj pohladí. Ako keby ste si navzájom bez slov povedali, že vám na sebe záleží. Vyjadriť môžeš čokoľvek, čo cítiš, napríklad aj tancom.

 Zatancovali sme 6 našich obľúbených objatí. Ktoré by ti dnes dobre padlo?

Kamošské objatie

Keď niekoho vidíš často, no vždy ste aj tak radi, že sa vidíte, krátkym objatím na úvod si svoju kamošskú lásku dáte najavo. Trvá to zväčša len moment: ruky okolo pliec, trošku stisnúť, potľapkať po chrbte a ideš. No pozor na rutinu. Časom ti tieto objatia môžu prísť automaticky ako pozdrav, preto pri najbližšom skús precítiť vďačnosť za kamošstvo, s ktorým môžeš tráviť čas.

Medvedíkové objatie

Tvoja bff odišla na inú školu a už sa tak často nevidíte, no vaše stretnutia sú o to intenzívnejšie. Medvedíkovské objatie je také, keď chceš človeka obsiahnuť celou svojou bytosťou, lebo ti tak chýba, že sa jeho či jej prítomnosti potrebuješ rýchlo nabažiť. Objatie je zvyčajne dlhé a často ho sprevádzajú výbuchy smiechu alebo spontánne citoslovcia radosti.

Bezpečné objatie

Každý potrebuje niekedy cítiť hlboký pocit prepojenia a ochrany. Bezpečné objatia si vymieňajú ľudia, ktorí si vzájomne dôverujú a dávajú si dôveru najavo. Každý to má inak, obzvlášť keď dospieva: niekto sa cíti najbezpečnejšie pri rodičoch, niekto pri partnerovi alebo pri najlepšom kamošovi či kamoške. Nechaj sa uniesť a nerieš.

Objímací fun fact #3
Športom dostaneš emócie pod kontrolu

Tanec, kolektívne športy alebo telesná sú tiež super zdrojom fyzického kontaktu. Nie je väčšia radosť, ako keď prispeješ na víťazný gól alebo sa ti na volejbale podarí smeč a svojmu tímu vyhráš celý set. Sem-tam si tlesknete alebo sa od radosti objímete, či už sa hra podarí, alebo aj nepodarí.

Podporné objatie

Máš strach zo skúšky, z vysvedčka alebo ťa niekto urazil či podrazil? Keď sme v strese alebo zažívame úzkosť, objatie nám pomôže sa upokojiť. Ľahkým objatím okolo pása s hlavou na pleci si vyjadríme podporu, ideálne, ak do neho zapojíme aj pomalé knísanie. Takéto objatie trvá tak dlho, ako potrebuješ.

Oslavné objatie

Prijali ťa na tvoju vysnenú školu a tvoji najbližší sa z tvojej radosti tak tešia, že ťa víťazoslávne zdvihnú do vzduchu. Oslavné objatie znamená, že si tvrdo a dlho makal*a a zaslúžiš si uznanie. Možno ste vyhrali prvé miesto v baskete alebo ideš prvýkrát v živote z našetrených peňazí k moru. Proste obrovská radosť.

Utešujúce objatie

Všimneš si, že tvoj mladší bráško zažíva prvé problémy lásky. Tak k nemu prídeš, sadneš si vedľa a spýtaš sa čo ako. Stisneš ho zboku – letmo, no pevne –, čím dáš najavo, že nie je koniec sveta. Vyjadríš tým útechu a zároveň ho povzbudíš, lebo vieš, že opúšťanie sa zo smutného srdiečka časom prebolí.

 A toto sú 4 spôsoby, ako vieš do života dostať viac objatí

Stáva sa, že prídu obdobia, keď sme viac sami ako spolu a ocitáme sa na mieste, kde nám fakt chýba objatie. Od pocitov osamelosti ti vtedy dokáže uľaviť akékoľvek fyzično – aj tanec či masáž. Objatie a iné formy dotykov fungujú, ako keď ti niekto pofúka ranu: neprestane ťa to bolieť, ale bude ti chvíľku lepšie. Tu je pár tipov, ako si k blízkosti trochu pomôcť.


  1. Daj si vaňu a fajnové pyžamo. Podobné podnety nám vďaka hmatu a fyzickému vnímaniu prinesú pohodu a útulno.
  2. Choď na masáž. Alebo si ju vypýtaj od niekoho blízkeho, prípadne si pomasíruj časti tela, na ktoré dočiahneš. Aj takýto cielený kontakt, napríklad od kaderníčky alebo kozmetičky, vie mať super účinky.
  3. Neboj sa vypýtať objatie od rodiny. Možno ti to v tvojom veku príde trápne, ale objatie od mamy či blízkych príbuzných máme odpradávna zakódované ako zdroj bezpečia a prijatia.
  4. Choď sa zahrať. Futbal, basket či na tanečný workshop. A keď sa nedá, tak aspoň nevynechaj telesnú a uži si, že sa môžeš hýbať s ostatnými.

Ktorýkoľvek bod si vyberieš, je dôležité dotyk precítiť – pomôcť ti vie mindfulness technika, o ktorej sa dozvieš viac, keď klikneš sem. Zavri oči, zhlboka dýchaj a len vnímaj, ako to na tvoje telo pôsobí.