Zaspievali a zatancovali sme 6 otázok, ktoré by si si mal*a položiť každý večer

Milióny impulzov, desaťtisíce myšlienok a nekonečná túžba scrollovať pre ďalší hit dopamínu. V šume signálov, ktoré počas dňa navnímaš, často zaniká množstvo pekných momentov. Našťastie sme vymysleli superchytľavú metódu, ako môžeš znova upriamiť svoju pozornosť na príjemné chvíle a poriadne precítiť všetky pocity, ktoré sa k nim viažu.

Psychologička Hana Šándorová nám pomohla vybrať 6 otázok, ktoré ťa môžu naviesť k prežívaniu vďačnosti. Aby sa ti ľahšie pridávali do večernej rutiny, v úvode článku ti ich zaspievala Liia a zatancovala časť crew zo Street Dance Academy.

Za koho alebo za čo vo svojom živote cítim dnes vďačnosť?

Prvá otázka ťa nasmeruje k pravidelnému zvedomovaniu si pocitu vďačnosti. Nevymažeš si ním síce zo života ťažkosti, ale budú sa ti ľahšie zvládať. Výskumy ukazujú, že ľudia s pravidelným návykom vďačnosti prežívajú viac veselých momentov, vnímajú život láskavejšie a tešia sa na budúcnosť.


Vďačnosť ti v náročných chvíľach dáva rovnováhu, chráni ťa pred zatrpknutosťou a zvyšuje odolnosť proti stresu. Funguje ako liek na osamelosť, pretože ti pomáha neutekať od života, ale dáva ti energiu rozvíjať vzťahy.

Aká malá radosť mi dnes spestrila deň?

Nepotrebuješ vyhrať milióny. Aj drobnosti ti poslúžia na precítenie vďačnosti. Keď sa cítime osamelo alebo na nás doľahne splín, často máme pocit, že sa nám nič dobré nedeje. A pritom každý deň sa ti môže prihodiť niečo pekné – nezištná pomoc, úsmev plný komplimentov alebo random pesnička v správnom momente.  


Keď si každý deň pripomenieš jednu takúto radosť, otváraš si priestor vnímať to príjemné okolo seba tu a teraz. Budeš menej závidieť, ustojíš aj obrovské fomo a už sa ti nebude chcieť toľko porovnávať s ligotavými storkami cudzích životov.

Čo mi hovorí moje telo, že dnes potrebuje?

Všetko, čo si cez deň nedovolíš precítiť, sa v tebe hromadí. Tvoje telo dokonca spracováva vnemy zo sveta skôr ako mozog a vie ti naznačiť, kedy cítiš lásku, stres aj strach. Nie je to ľahká úloha a treba mu občas dopriať úľavu.


Keď sa tejto otázke pár minút povenuješ každý večer, naučíš sa vnímať, kedy tvoje telo potrebuje oddych, kedy sa potrebuje vyblázniť pohybom a kde cítiš všetky svoje emócie. Keď sa naučíš rozumieť signálom svojho tela, získaš kompas pre vlastné prežívanie. A potom budeš vedieť, či si po tejto otázke pôjdeš zabehať, dáš si dychové cvičenie, urobíš si obrátený bucket list alebo vypneš hlavu vo vani.

Naučili ma niečo dnešné udalosti?

Niektoré dni prebehnú za minútu a niektoré pocitovo trvajú týždeň. Keď ale na konci dňa spomalíš a zvedomíš si, čo všetko sa udialo, naučíš sa vnímať, čo bolo naozaj dôležité. A keď sa zamyslíš, či ťa dnešné udalosti niečo naučili, posilňuješ aj svoje rastové nastavenie mysle.


Takzvaný growth mindset je zručnosť, ktorá vplýva na tvoju schopnosť riešiť problémy, pomáha ti vnímať prekážky ako výzvy a buduje odolnosť. Touto otázkou si tak môžeš aj každý večer vyhodnotiť, či sa ti v týchto troch oblastiach darí zlepšovať.

Postaral*a som sa dnes o to, aby mi bolo dobre?

Táto otázka ti pripomenie, že si treba dopriať do života troška láskavosti, a podporuje ťa v preberaní zodpovednosti za vlastné prežívanie. Dobre môže znamenať aj odľahčenie od pocitu bezmocnosti. Jednoducho sa zamyslíš, čo potrebuješ a čo preto vieš urobiť, a tým spravíš zásadnú zmenu myslenia, ktorá ťa učí reagovať na výzvy. A keď nemáš silu, považuj túto otázku za pripomienku, že nie je hanba vypýtať si pomoc.

BONUS: Ak by sa dal dnešok zopakovať, urobil*a by som niečo inak?

Táto otázka v tebe nemá spustiť overthinking ani špirálu výčitiek. Ak sa cítiš príliš osamelo alebo zažívaš krehkú duševnú pohodu, pokojne ju z rutiny vyhoď alebo odlož na lepšie časy.

V prípade, že sa pokúšaš osvojiť si vďačnosť, táto otázka ťa môže podporiť pri ďalšom pokuse prekonať aktuálnu prekážku alebo ti dá odvahu vyrovnať sa s niečím novým. Uzatváraš ňou kolobeh otázok, ktorý môže viesť k takémuto zhrnutiu: „Dnešok som prežila najlepšie, ako som vedela. Všetko ťažké predýcham, čo neviem zmeniť, prijmem, a čo zmeniť chcem, skúsim zajtra znova.”

9 tipov, ako si z týchto otázok vytvoriť rutinu vďačnosti

  • Nájdi si pravidelný čas na nerušenú polhodinku pre seba.
  • Otázky ti majú pomáhať, takže keď nevieš odpovedať, netráp sa.
  • Ak ti viac slúžia iné otázky, pokojne si vytvor vlastné.
  • Ak sa ti ťažko sústredí, skús si odpovede zapisovať.
  • Dohodni sa s blízkym človekom, že do toho pôjde tiež a budete sa navzájom podporovať.
  • Vyber si jednu otázku a vymeňte si svoje odpovede s blízkym človekom.
  • Aspoň prvý mesiac dodržuj rutinu každý deň.
  • Keď si vytvoríš návyk, môžeš raz začas vynechať, ale bude ti to chýbať.
  • Zatancuj si pri tom ako naši kamoši zo Street Dance Academy.

Hana Šándorová

Psychologička, ktorá sa venuje aj mladým ľuďom a tínedžerom, 12 rokov pracovala na Bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa ako školská psychologička a vedúca podporného tímu. Na práci s tínedžermi má rada ich odolnosť, kreativitu a schopnosť čeliť výzvam dnešnej doby. Vo svojej praxi v Bratislave pomáha ľuďom žiť život s väčšou ľahkosťou a vďačnosťou.